Osy jsou elementy, které umožní pohyb

Krátky popis osy

Osy patří mezi strojové elementy, které se jmenuji hnací ústrojí, protože je jejich úkol spojný s pohybováním. V zařízeních a strojích nosí nehybné nebo rotační díly jako jsou ozubená kola a řemenice. Osy můžou být nehybné či jenom umožní otáčení (tz. stacionární osa) nebo se otáčejí spolu s elementy, které jsou s nimi spojené (tz. rotační osa). Osy jsou zatížené jenom na ohyb, ne jak kladiny, které jsou zatížené také na závit. Osy mají obyčejně válcovitou formu. Válce můžou být hladké nebo více stupňové. Jejich geometrické osy jsou většinou také geometrické osy rotačních elementů, které jsou s nimi spojené.

Stacionární osy se používají v obecné stavění strojů, ve stavění zdvihů, jeřábů, transportních zařízení a u vozidel. Rotační osy se avšak používají, když se díly, které jsou s osou tvrdne spojené s klínem, čípkem nebo drážkovým spojem, spolu s ni otáčejí. Rotační osy se používají především u traťových vozidel.

 

Osy na objednávku

 

Osy na objednávku – Zakrajšek d.o.o.

Malá firma Zakrajšek d.o.o. vám nabízí kvalitní osy z nerezové ocele (INOX), železa (Fe), mědi (Cu) a mosazi (CuZn). Dimenze osy se pohybují mezi fi 2 mm a fi 7 mm a v délce do 70 mm. Na přání zákazníků je možně osy také žebrovat. U tvoření osy si všímáme průběh ohybových momentů po délce osy a jih tvoříme tak, že se napětí ve všech průřezech podél osy čím méně liší. Vyrobíme osy na objednávku, co znamená, že může zákazník sám vybrat druh, materiál a dimenze osy tak, že jsou úplně vhodné pro jeho potřeby a přání. Protože jsme malá firma, se můžeme každému zákazníkovi úplně věnovat a najednou se věnovat i žádostem zákazníků. S radosti vám také poradíme u vybrání vhodné osy pro vášou konkrétní situaci. Důvěřovalo nám už hodně kupců, proto se také i vy přesvědčte o nejlépe kvalitě našich produktů.